Novi iskorak u dijagnostici

Suvremeni informacijski sustav za unaprjeđenje dijagnostičkih procesa

30. travnja 2025.

Zavod za laboratorijsku dijagnostiku Sveučilišne kliničke bolnice Mostar ovog je mjeseca pokrenuo suvremeni informacijski sustav, čime je ostvaren značajan iskorak u radu Zavoda i unapređenju dijagnostičkih procesa.

Ugradnja GLP (engl. Good Laboratory Practice) uređaja i implementacija sustava započeli su prije godinu dana, što dovoljno govori o složenosti i zahtjevnosti cijelog projekta. Tijekom proteklih 12 mjeseci, djelatnici Zavoda marljivo su radili na dogradnji i prilagodbi sustava specifičnim potrebama bolnice. Ugradnja nove opreme zahtijevala je i potpuno preuređenje prostora Zavoda, što se danas pokazuje kao tek manji dio posla u usporedbi s veličinom postignutog rezultata.

U realizaciji projekta veliku potporu pružili su i djelatnici Centra za informatiku, te Tehnička služba SKB Mostar.

„Ovo je veliki iskorak za našu bolnicu, ali i za same pacijente,  posebice u pogledu brzine i točnosti izdavanja nalaza“, naglasio je ravnatelj SKB Mostar, prof. dr. sc. Ante Kvesić. Ukupna vrijednost projekta iznosi oko 2 milijuna konvertibilnih maraka.

Novi sustav postavlja temelje za daljnji razvoj. Omogućit će izradu velikog broja statističkih izvještaja, integraciju dijagnostičkih smjernica i dodatnu standardizacijuprocesa. „Proces predanalitike u Zavodu konačno je standardiziran, ubrzan i sada radimo s puno većom sigurnošću i pouzdanošću“, istaknula je pročelnica Zavoda, prof. dr. sc. Ivanka Mikulić.

Kao dodatni benefit ugrađenog uređaja otvorene su i dvije nove ambulante pri Zavodu.

Važno je istaknuti da Zavod za laboratorijsku dijagnostiku SKB Mostar godišnje obavi više od 4 milijuna pretraga, što dodatno potvrđuje važnost ovog iskoraka i njegov pozitivan utjecaj na svakodnevni rad i učinkovitost cijelog zdravstvenog sustava.

Zavod se vodi načelima dobre laboratorijske prakse te provodi i unutarnju i vanjsku kontrolu kvalitete, što je ključno za ispunjavanje zakonskih i akreditacijskih zahtjeva, uključujući i standard ISO 15189. Do sadaje Zavod uspješno sudjelovao u programu vanjske kontrole pod okriljem Međunarodne federacije za kliničku kemiju (IFCC). Trenutno sudjeluje u sustavu vanjske kontrole BIO-RAD EQAS.

XX. Simpozij dječje kirurgije i urologije Mostar 2025

30. travnja 2025.

Poštovani,

Zadovoljstvo nam je obavijestiti vas da će se 20. međunarodni simpozij dječje kirurgije i urologije održati u Mostaru, od 28. do 31. svibnja 2025. godine.  

Ovaj značajan događaj, kojim obilježavamo 20. obljetnicu simpozija, okupit će ugledne stručnjake iz područja dječje kirurgije i urologije iz cijelog svijeta. Bit će to izvanredna prilika za razmjenu znanja, iskustava i najnovijih dostignuća u struci.  

S velikim zadovoljstvom vas obavještavamo da smo otvorili prijave za znanstvene i stručne radove. Pozivamo vas da dostavite kratki sažetak vašeg rada najkasnije do 1. ožujka 2025. godine, kako bi stručni odbor mogao izvršiti selekciju radova koji će biti prezentirani na simpoziju.  

Obrazac za prijavu

Pozivamo vas da rezervirate ove datume i planirate svoje sudjelovanje na ovom međunarodnom skupu. U narednim mjesecima dostavit ćemo vam detaljnije informacije o programu simpozija, koji obećava biti iznimno edukativan i inspirativan.  

Radujemo se vašem dolasku i zajedničkom obilježavanju ove važne obljetnice!  

Organizacijski odbor 

20. međunarodni simpozij dječje kirurgije i urologije, Mostar 2025.

Obilježavanje „Euromelanoma 2025“ u Klinici za kožne i spolne bolesti SKB Mostar

30. travnja 2025.

Klinika za kožne i spolne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar ove godine će u sklopu kampanje „Euromelanoma2025“ obilježiti Europski dan borbe protiv melanoma.

U sklopu kampanje, u ponedjeljak 05. svibnja 2025.,  u ambulantama Klinike za kožne i spolne bolesti (Ul. Kralja Tvrtka bb – treći kat) od 11.00 do 14.00 sati bit će omogućeni dermatološki pregledi, bez prethodne narudžbe i uputnice.

Europski dan melanoma biti će obilježen i u Mepas Mall-u, 09. svibnja 2025., u periodu od 10:00 do 14:00 sati. Svi zainteresirani građani biti će pregledani na platou Mepas Mall-a.  

Ciljevi kampanje Euromelanoma su besplatni pregledi kože koji bi omogućili rano prepoznavanje raka kože, ali i otkrivanje osoba sa melanomom ili drugim oblicima malignih tumora kože u ranom stadiju, kao i osoba sa povećanim rizikom za oboljevanje. Budući da je uočavanje promjena na koži moguće na vrijeme otkriti, od velikog je značaja educirati javnost o važnosti redovnog pregleda i samopregleda kože u otkrivanju suspektnih promjena u najranijoj fazi, kada je i mogućnost izlječenja potpuna.

Više informacija o svim aktivnostima kampanje euromelanoma 2025. može se pronaći na web stranici: www.euromelanoma.eu.

Najava 3. simpozija Cochrane Bosna i Hercegovina i 17. simpozija Cochrane Hrvatska

29. travnja 2025.

Zadovoljstvo nam je najaviti Vam 3. bosanskohercegovački Cochrane simpozij, ujedno i 17. Hrvatski Cochrane simpozij, na temu “ Od dokaza do prakse – Jačanje temelja za donošenje kliničkih odluka”.

Događaj će se održati u amfiteatru Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, 19. rujna 2025. godine s početkom u 11:00 sati.

Uloga ove kolaborativne suradnje je od iznimne važnosti za promicanje medicine zasnovane na dokazima u regiji, na što će ovaj simpozij i ukazati, kao i na daljnje ciljeve u nadogradnji.

Suorganizatori događaja su Sveučilišna klinička bolnica Mostar, Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru (SUM) i Fakultet zdravstvenih studija SUM-a.

Opširnije informacije o programu i predavačima na simpoziju, objavit ćemo naknadno.

Inovativnost u darivanju krvi - Mixed Reality naočale

Dr. sc. Knežević: „Uz korištenje ovih naočala pokušavamo pridobiti mlađe darivatelje“ 

9. travnja 2025.

S ciljem podizanja svijesti o važnosti darivanja krvi, te animiranjem i angažiranjem mlađih darivatelja krvi, Transfuzijski centar Sveučilišne kliničke bolnice Mostar danas je u Gimnaziji Mostar/Staroj Gimnaziji proveo akciju darivanja krvi u kojima su se po prvi put koristile inovativne Mixed Reality (MR) naočale za darivatelje.

Iskustvo darivanja krvi uz korištenje MR naočala  je jako zanimljivo što je istaknula mlada srednjoškolka Katja Ljubić Rafaeli. „Meni je ovo prvo darivanje krvi. Predložili su nam da stavimo ove naočale i svi smo većinom pristali da sudjelujemo u ovom novom iskustvu. Stvarno je zanimljivo i ja sam se više fokusirala na igrice preko naočala, uopće nisam razmišljala da sam dala krv i nisam osjećala nikakvu bol“, istaknula je srednjoškolka pojašnjavajući kako se u igrici radi o razbijanju loptica, spašavanju života, okupljanju ekipe u jednoj pravoj avanturi.

Pročelnica Transfuzijskog centra SKB-a Mostar dr. sc. Jadranka Knežević kazala je kako se darivateljima uvijek nastoji ponuditi nešto novo, te da su na ovu ideju su došli nakon posljednjeg kongresa koji je održan u Hrvatskoj.

„Vidjeli smo da se događa nešto novo, da nam se nude ove naočale koje su ispunjene igricama koje spajaju realni s virtualnim svijetom. Znate da danas živimo u vremenu interneta, digitalizacije, a posebno mladi ljudi vole te stvari i ponudili smo im ovo iskustvo“,  rekla je dr. Knežević. Kako je kazala, gledajući rezultate iz svijeta, očekuju da će im se povećati broj darivatelja krvi, pogotovo mlađih ljudi.

„Od pandemije koronavirusa došlo je do pada darivanja krvi. Nadam se da će ovo danas dobro proći u (staroj) Gimnaziji, sutra idemo u Grude, a sve ostale ćemo najavljivati preko naših društvenih mreža. Što se tiče naočala, nisu opasne i ne izazivaju nikakve štetne posljedice. Sve što trebaju raditi darivatelji krvi je da odigraju igricu koja traje osam minuta, točno onoliko koliko bi trebao trajati proces darivanja krvi. Po dosadašnjim reakcijama mislimo da je ovo dobar potez i da bi trebali nastaviti s ovim“, pojasnila je dr. Knežević.

MR naočale su temeljene na mix-reality tehnologiji, a ne virtualnoj, u uz koju je darivatelj cijelo vrijeme darivanja svjestan svoje okoline, a medicinsko osoblje može pratiti zjenice/oči donora kroz prozirna stakla u svakom trenutku, ali je istovremeno omogućeno interaktivno „igranje“ samo pokretima svojih očiju. Na raspolaganju su dva programa: Zen garden i Intergalactica.

Do sada su dobrovoljni darivatelji diljem svijeta imali priliku isprobati MR naočale, a Transfuzijski centar SKB Mostar, odnosno Bosna i Hercegovina prva je zemlja u široj regiji ili točnije nakon Švedske druga zemlja u Europi u kojoj će darivatelji imati priliku uroniti se(be) u digitalni svijet prepun boja, cvijeća i opuštajućih zvukova, ili pak lansirati se na planete sa malenim robotima.

Iako je riječ o promociji inovativnog iskustva darivanja krvi i testnoj fazi korištenja MR naočala, ovaj način darivanja krvi već je izazvao iznimno pozitivne reakcije mladih darivatelja.

FOTO VIJEST

Svjetski dan zdravlja obilježen na Klinici za dječje bolesti

7. travnja 2025.

Povodom Svjetskog dana zdravlja, kroz interaktivno druženje s djecom, Tvrtka Bernina d.o.o.  je uz pomoć maskote banane podijelila zdrave proizvode i voće pacijentima u Klinici za dječje bolesti SKB Mostar i donijela im dašak vedrine, osmijehe te i informacije o važnosti zdrave prehrane.

Tuberkuloza – Stara dama u novom ruhu

4. travnja 2025.

U organizaciji Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru i Odjela za plućne bolesti i TBC SKB Mostar danas se na Medicinskom fakultetu održao tečaj stalnog medicinskog usavršavanja pod nazivom “Tuberkuloza – stara dama u novom ruhu”. Tečaj je organiziran povodom obilježavanja svjetskog dana borbe protiv tuberkuloze.

Cilj skupa je upoznati medicinsku i širu društvenu zajednicu na prisustvo tuberkuloze kao zarazne bolesti, koja je i danas veliki javnozdravstveni problem. Od tuberkuloze u svijetu godišnje umire 1-2 milijuna ljudi, a četvrtina svjetske populacije je zaražena bacilom tuberkuloze. Kako u svijetu, tako i u BiH, stopa obolijevanja i smrtnosti varira među različitim regijama.Skup je okupio eminentne domaće i inozemne stručnjake iz oblasti pulmologije, ali i drugih grana medicine uključenih u dijagnostiku I liječenje ove bolesti.Također, želi se pružiti mogućnost upoznavanja s najnovijim epidemiološkim podacima, izazovima u sprečavanju tuberkuloze u današnjem vremenu, te smjernicama za rano otkrivanje, liječenje i prevenciju tuberkuloze koje je definirala Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

„Kad pogledamo statistiku zadnjih 10 godina imamo veliku razliku u županijama koje gravitiraju u SKB Mostar. ŽZH ima najbolju epidemiološku situaciju, koja ima stopu obolijevanja 4 na 100 000 stanovnika, te sličnu statistiku imamo i u HBŽ. U HNŽ imamo nešto veću stopu obolijevanja. Ta stopa iznosi oko 12,6 na 100 000 stanovnika“, istaknula je prof. dr. sc. Kristina Galić, pročelnica Odjela za plućne bolesti i TBC.

„Cijepljenje BSG cjepivom u RH je obvezno. Poučen iskustvima nekih europskih zemalja koji su također s niskom incidencijom ukinuli cijepljenje BSG cjepivom misleći da to nije potrebno nakon nekog vremena im je incidencija tuberkulozom porasla“, naglasio je dr. sc. Denis Beričević, voditelj Odjela za tuberkulozu Klinike za plućne bolesti Jordanovac KBC Zagreb.

Važno je navesti kako se ove godine obilježava 120 godina od kako je njemački znanstvenik Robert Koch dobio Nobelovu nagradu za medicinu tj. za otkriće uzročnika tuberkuloze. Imajući na umu tu veliku ostavštinu dr. Kocha te s druge strane činjenicu kako je stara dama još uvijek dosta prisutna možemo zaključiti kako bolest tuberkuloze nije samo medicinska borba nego i borba svakog pojedinca i cjelokupnog društva.

Na svečanom otvaranju mini simpozija u prepunom amfiteatru Medicinskog fakulteta, nazočne je pozdravio ravnatelj Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, prof. dr. sc. Ante Kvesić i prof. dr. sc. Ivan Ćavar, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

NATJEČAJ ZA DODJELU OSNOVNE SPECIJALIZACIJE I ZASNIVANJE RADNOG ODNOSA NA NEODREĐENO VRIJEME

Novosti - skbm.ba
2. travnja 2025.