Home / Novosti i obavijesti / Tijekom simpozija svečano obilježeno 75 godina transfuzijske medicine u Mostaru
Tijekom simpozija svečano obilježeno 75 godina transfuzijske medicine u Mostaru
Danas je na Medicinskom fakultetu svečano otvoren dvodnevni međunarodni simpozij „Prvi transfuzijski dani u Bosni i Hercegovini“ na kojem je posebno istaknuto 75 godina postojanja transfuzijske medicine u Mostaru, odnosno BiH što je pojasnila predsjednica organizacijskog odbora, doc. dr. Jadranka Knežević: „Naime, 1949. godine prvi put u ovoj bolnici uzela se jedna doza krvi, ta davateljica je bila AB pozitivna, a naši liječnici u to vrijeme bili su veliki entuzijasti, imali su veliku hrabrost i usudili su se uzeti takvu jednu dozu krvi. Da nije bilo davateljice i tih liječnika mi danas ne bi imali 75 rođendan“, poručila je dr. Knežević te podsjetila na važnost rada prethodnih kolega, dr. Šimića, koji je bio prvi transfuziolog, a kasnije i dr. Ružice Papoči.
Dodala je kako će se na simpoziju predstaviti nova znanja i nove informacije. „Osvrnut ćemo se na prošlost i sadašnjost, ali govoriti ćemo i o budućnosti, koliko će umjetna inteligencija doprinijeti da sve to bude dobro. Krv je jedino tkivo koje se nije uspjelo umjetno proizvesti i mislim da ćemo ostati na ovom kursu“, naglasila je dr. Knežević.
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu doc. dr. Irena Jukić govorila je o svojim počecima u transfuziologiji, ali i o iskustvima Hrvatske.
„Ovo je jedan lijepi jubilej, puno je tu truda i rada uloženo. Na ovom skupu danas sam najstariji transfuziolog, a u Hrvatskoj sam i najstariji aktivni transfuziolog. Kada sam prije 40 godina počela raditi kolege su mi govorile da je ovo „bezvezna struka“, kako će u budućnosti biti izmišljena umjetna krv i kako ću ostati bez posla. Umjetne krvi nema, jedan od razloga je živa stanica, živi eritrocit koji očito nema samo hemoglobin, nego valjda ima i nekakav komadić duše jer darivanjem krvi prenosimo dobrotu jednog čovjeka u zdravlje drugog čovjeka“, navela je dr. Jukić te dodala kako je transfuziologija jedna od najvažnijih grana medicine.
„Transfuziologije će uvijek biti i ona će napredovati. Nema grane medicine koja je tako strogo regulirana kao što je transfuzijska medicina, radi se o vrlo zahtjevnom i važnom poslu jer brojne grane medicine ne bi mogle funkcionirati da nema transfuzije“, istaknula je ravnateljica Jukić te naglasila kako kolegicu Knežević i ostale kolege iz Mostara, u budućnosti čeka dosta rada oko usklađivanja s EU direktivama.
Čestitke je uputio i ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a prof. dr. Milenko Bevanda poručivši da se Mostar ovakvim simpozijima pozicionira na europskoj karti znanja i struke.
Na svečanom otvaranju, nazočnima su se obratili i zamjenica ravnatelja SKB Mostar doc. dr. Kristina Galić, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Ivan Ćavar, i gradonačelnik grada Mostara dr. Mario Kordić. Simpozij je otvorio predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH, dr. Dragan Čović.
Svečanost otvaranja simpozija svojim pjevanjem uveličao je, uz klavirsku pratnju Filipa Miloševića, a pod ravnanjem maestra don Dragana Filipovića, zbor liječnica Rafael.
Simpozij je organizirao Transfuzijski centar SKB Mostar uz suorganizaciju Medicinskog fakulteta i Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru i Liječničkom/Ljekarskom komorom HNŽ/K.